literatura francuska

Temat przeniesiony do archwium.
Witam,
Czy mógłby mi ktoś polecić jakieś konkretne tytuły bądź pisarzy z zakresu literatury francuskiej (współczesnej,choć jeśli ktoś zna coś ciekawego,mogą być to pozycje z wcześniejszych epok),ponieważ jak na razie przeczytałam tylko niektóre pozycje Voltaire'a,Diderot'a i Zoli,a chciałabym się bardziej zagłębić w literaturę francuską.
Z góry dziękuję :)
De Sade poczytaj jak lubisz hardcore ;P

A tak na poważnie, to wejdz na stronkę ponizej, bo tak to Ci ciężko coś doradzić. Lista lektur z romanistyki.

http://www.irom.uw.edu.pl/pl/studia/lektury

Ja np. nie cierpię 17 wieku, a 18 (Voltaire, Diderot) mi się strasznie podoba;p Każdy woli co innego, więc nie doradzę ;) Zola z 19 wieku też jest ok, chociaż tam kilka nurtów było.

Współczesnych nie znam niestety, ale tym z dawnych epok też niczego nie brakuje ;) Np. takie kultowe "Niebezpieczne związki".
Ze współczesnych klasyków polecam M. Aymé " Le Passe-muraille". Uwielbiam.
Jestem otwarta na wszystkie propozycje i na pewno niedługo się za to zabiorę,więc bardzo Wam dziękuję i liczę na kolejne polecane pozycje :)
..bardzo polecam La Fontaine (chociaż do współczesności ten pan już od dawna nie należy)....bajeczki mają morał "zawsze aktualny i na czasie" ; utwory te w oryginale są dużym wyzwaniem językowym (przynajmniej dla mnie) ...ale mają w ręku pięknie ilustrowany egzemplarz Doré zgłębianie tych trudności to tylko przyjemnośc ...

PONAWIAM PYTANIE O WSPÓŁCZESNE UTWORY (nie chodzi mi ani o linki do stron z pdf-ami, ani o linki jakiegokolwiek rodzaju tylko o WASZE SUGESTIE)
JEŻELI MOŻECIE POLECIC COŚ
- niedługiego (do 100 stron)
- współczesnego
- ciekawego JĘZYKOWO
- ciekawego ze względu na FABUŁE (pomijamy tanie romanse, sagi i poradniki dla działkowiczów )
Marcel Camus,
Boris Vian,
Marguerite Youcenar (particulièrement «Les mémoires d’Adrien » et « l’œuvre au noir »),
Louis-Ferdinand Céline (particulièrement « Voyage au bout de la nuit ». Malheureusement, cet écrivain est anthipathique. Mais quel auteur !)
André Gide (particulièrement « la symphonie pastorale »)

Et bien d’autres ...
(voir http://passiondeslivres.over-blog.com/article-790085-6.html)
Temat przeniesiony do archwium.