zasiłek rodzinny

Temat przeniesiony do archwium.
Witam czy ktoś wie w jaki sposób uzyskać zasiłek rodzinny na dziecko?Mąż pracuje we Francji legalnie od roku,przeszkodą w otrzymaniu we Francji zasiłku jest to iż w papierach francuskich potrzebne jest oświadczenie właściciela mieszkania wraz z kwotą jaką pobiera za mieszkanie,a mąż wynajmuje mieszkanie od pracodawcy który z przychodów otrzymywanych za wynajem nie rozlicza sie z tamtejszym urzędem skarbowym i nie chce mężowi podpisac tych papierów.Więc ja chciałam spróbować załatwic ten zasiłek w Polsce ale niewiem od czego zacząć.Czy ktoś może juz próbował załatwiać cos takiego,albo może ktos zna jakaś firme co posredniczy w załatwianiu zasiłków rodzinnych z Francji?Pozdrawiam.
Czy ja dobrze rozumiem? Mieszkasz w Polsce z dzieckiem, a zasilek rodzinny chcesz od rzadu francuskiego? Jesli jest taka sytuacja, to nie rozumiem za bardzo na jakiej zasadzie i na jakiej podstawie ma Ci przyslugiwac taki zasilek z Francji, skoro nawet tutaj nie mieszkacie?

Jesli jednak mieszkacie we Francji, to wszystkiego sie dowiesz na tej stronie: www.caf.fr

Jesli pracodawca z przychodow za wynajem mieszkania nie rozlicza sie, to znaczy, ze nie placi podatkow od przychodu, wiec czy mi sie dobrze zdaje, ale jest to "nielegalne", wiec prawdopodobienstwo, ze pracodawca cokolwiek wyda mezowi jest raczej male.
aby otrzymac zasiłek rodzinny na dziecko we Francji należy spełnić dwa podstawowe warunki. 1.trzeba być legalnie zatrudnionym we Francji. 2. dziecko musi przebywać również na tym terenie. W przeciwieństwie do większości krajów UE, w których legalnie pracujący Polak mający dziecko w ojczyźnie otrzyma zasiłek, we Francji może zapomnieć o tego typu dodatkach.
Obowiązek przebywania rodziny na terenie Francji wynika z ich polityki społeczno-ekonomicznej. Przeczytaj prosze w poradniku emigranta|podane są rownież stawki| http://finanse.wp.pl/kat,91918,wid,1[tel],poradnikemigranta_3.html?ticaid=16d68&_ticrsn=3
jesli chodzi o to czy trzeba byc legalnie zatrudnionym we francji to bym sie klocila.
Trzeba tylko troszke pokombinowac...:)
Na szczescie jest jednak to obostrzenie, ze dziecko powinno mieszkac we Francji, inaczej - juz sobie wyobrazam te astronomiczne sumy wysylane we wszystkie strony swiata z kasy francuskiej sécu.
WITAM SERDECZNIE, MIESZKAM WE FRANCJI 6 MIESIECY I PRACOWALEM 6 MIESIECY TERAZ ZE WZGLEDU NA KRYZYS SZUKAM W AGENCJACH FRANCUSKIEJ NOWEJ PRACY, NIE POBIERALEM A CHCIALBYM ZASILEK NA DZIECKO, MIESZKAM TU WRAZ Z ZONA I DZIECKIEM I OPLACAM WYNAJETE MIESZKANIE, JAK STARAC SIE O TAKI ZASILEK JAKIE FORMULARZE, CZY WROCA MI ZASILEK OD CZASU KIEDY TU JESTESMY I CZY SIE NALEZY JAK PRACOWALEM TE 6 MIESIECY PRZEZ AGENCJE POLSKA? HELP ;)
Witam,mieszkam we Francji 4 lata i pobieram zasilek rodzinny-warunkiem ozywiscie jest pobyt dziecka we Francji a reszta zalezy od dochodow rodziny i od depertamentu w jaki,m sie zamieszkuje(to dziwne ale kazdy departament inaczej interpretuje prawa).Ogolnie jesli osoba zgloszona jest na caf pownna tez zglosis rodzine.Naturalnym powinno byc ze dostanie ona zapomoge na 177 euro miesiecznie,kiedy jednak dochod taki nie przekracza ok 1500 euro na caly miesiac mozna sie postarac o dofinansowanie na mieszkanie(zazwyczaj ok 75% wartosci czynszu)-ja na przyklad za mieszkanie nie doplacam nic gdyz moj partner pracuje na cdd za smyka.
Francja to jedyny kraj ktory ma tak dobrze rozwinety socjal
A i jeszcze mozna uzyskac cmu pelne czyli calkowicie darmowe ubezpieczenie-to tez zalezy od zarobkow--
Wiec reasumujac po zasilek na dziecko na CAF
Po dofinansowanie mieszkania na CAF i ewentualnie na CONSEIL GENERAL
Po ubezpieczenie nalezy sie dopytac na CPAM badz MSA
Pozdrawiam
legalnie pracujacy Polak we Francji tez otrzyma zasilek
przyjechac do francji i zalatwiac zasilki hmm... ciekawa koncepcja. a ja proponuje poszukac pracy:) bo te zasilki moga sie kiedys skonczyc i co wtedy?
Tez za bardzo nie rozumiem wyjazdu zagranice i pracowanie za minimum polegajac tylko na zasilkach. Moze to chec pochwalenia sie znajomym w ojczyznie, ze sie mieszka zagranica, bo ja wiem.

Dobrze, ze zasilki sa, system socjalny we Francji jest dobrze zorganizowany, bo ludzie, ktorzy naprawde potrzebuja pomocy, moga przynajmniej w miare normalnie zyc. Ale dla mnie to powinien byc okres przejsciowy, miedzy zmiana pracy etc. A nie, ze zyje sie tylko z zasilkow - to nieetyczne. A jesli ktos zagranica nie moze znalezc pracy, to powinien sie zastanowic jaki sens ma tutaj mieszkanie.

Ale to moje zdanie, tlumy naszych rodakow jednak tak zyja i mnie po prostu jest czasem wstyd za to. Spelnianie tymczasowej potrzeby, to jedno, a wyjazd specjalnie dla zasilkow, to juz jakas paranoja. Poza tym, informacje o zasilkach sa bardzo latwo dostepne, zwlaszcza w Internecie, wiec jak ktos musi sie o to pytac na forach, skoro w 5 minut moze to znalezc w "googlu", to jakos nie mam przekonana co do uczciwosci takich dzialan. No, ale coz, zycie, coz zrobic. Nasze oburzenie nic tu nie da, bo i tak sie znajdzie sporo osob, ktore beda chcialy pozyc na francuskim socjalu.
sprawdź na tej stronie:
http://www.gazetaprawna.pl/serwisy/poradnik_emigranta,1,francja
nikt tu nie mowil o wyjezdzie za granice specjalnie po zasilek to po pierwsze a po drugie to ze we francji system socjalny jest dosc wysoko rozwiniety co pomaga ludziom godnie zyc to zaden wstyd.
Ja we Francji pracowalam tak jak i moj maz ale kiedy zaszlam w ciaze niestety prace musialam przerwac.
Zgadzam sie z tym ze nie powinno tak byc zeby jedni pracowali a drudzy bimbali na zasilku-tylko ze zasilek rodzinny to jedna sprawa a zasilek dla bezrobotnych to druga.
Nie powinienes/nas/ czuc wstydu za zyjacych tak Polakow to rzad Polski winien sie do tego poczuwac,bo jakos tam godnie ciezko zyc.
zapraszam w takim razie na forum franka www.oferty.fr, znajdziesz tam automatyczne przekierowanie na strone ktora zawiera wszystkie informacje na temat dofinsowania we Francji jak równiez ubezpieczeń we francji, byc moze ktos na forum pomoże ci zrealizowac twoje plany. Pozdrawiam
Cześć. Mam parę pytań odnośnie zasiłków we Francji. Mianowicie: mam córeczkę która ma 4,5 roku. Chodzi tu do przedszkola. Nie mam ślubu z jej ojcem ale mieszkamy razem w jednym domu. ja zajmuje się starszą osobą i jestem zadeklarowana przez "CESU" (70godzin miesięcznie).Za dom nie płacę. Znajoma podpowiedziała mi że należy mi się dodatek na dziecko i dla samotnej matki. Wydaje mi się to śmieszne, no ale ona twiertdzi że we Francji jeśli nie zgłaszałam konkubinatu to jestem samotną matką w świetle prawa. Proszę o pomoc bo nie mam pojęcia o co w tym wszystkim chodzi.
uch... zasilki. Zeby sie o nie starac, to trzeba troche sie orientowac.

Z wniosku o zasilek dla samotnej matki-ojca cytuje:

Pour bénéficier de l’allocation de parent isolé, vous devez vivre seul(e), c’est-à-dire ne pas avoir de conjoint(e), ni de pacsé(e), ni de concubin(e).

Jak widzisz, to ze znajome doradzaja, to akurat jest w ogole niezgodne z prawem. I ogolnie nieuczciwe. I z tym w swietle prawa - to trzeba troche poczytac, wystarczy wpisac w google.

Dalszy cytat z wniosku, z ktorego jasno wynika, ze fakt, ze prawo do tego zasilku Ci NIE przysluguje, znajduje sie ponizej. Co dodatku na dziecko - to jesli Twoje dochody sa wystarczajaco niskie, to moze Ci on zostac przyznany, ale zasilek dla samotnej matki w ogole Ci nie przysluguje w Twojej sytuacji.

Qu’est-ce que la vie en concubinage ?
Le concubinage, encore appelé vie maritale ou vie commune, c’est le fait pour deux personnes de même sexe ou de sexes opposés de vivre ensemble comme si elles étaient mariées ou liées par un Pacs.

Ceci implique ...
... de partager un même logement...
Une même adresse suppose un partage du logement.
... de participer financièrement ou matériellement aux charges du ménage, quelles que soient les ressources de l’autre personne...

Comme pour un couple marié, il s’agit pour l’autre personne de participer :
• financièrement (paiement du loyer, de l’électricité, de l’eau, des courses...)
• matériellement (éducation des enfants, ménage...).
... de manière notoire...

C’est le fait d’être considéré par votre entourage, la mairie, l’école, les commerçants, comme vivant en concubinage.
... et permanente.
Dziękuję za informacje.Bardzo mi pomogły:)Potwierdziły się moje przypuszczenia.
Pomyślę jeszcze co z dodatkiem na dziecko, bo aby cokolwiek załatwić to trzeba się naprawde napracować, a że nie za bardzo mówię po francusku, to pewnie nie będzie tak łatwo...
Dlatego powtarzam nieustannie wszystkim chetnym do emigracji, ze TRZEBA znac jezyk kraju, do ktorego sie wybiera, bo inaczej to jest bardzo ciezko cokolwiek zalatwic. A jesli nie to intensywne kursy od poczatku!

Zwykly dodatek na dziecko powinien Ci przyslugiwac, ale nie znam waszych dochodow - WSPOLNYCH! bo tutaj takze nie ma rozdzielenia samotna matka lub malzenstwo, wszelkie rodzaje konkubinatow traktuje sie tak jak w PL jako malzenstwo, ale tego dowiesz sie w najblizszej placowce CAF. Gdzies w internecie krazy wiele stron polskich o zasilkach we FR, wiec nic tylko w googlach poszukac.

A jezyk nalezy podszkolic, bo oni tam w CAFie nie beda sie niestety litowac nad kims kto nie zna francuskiego, bo Ci od razu powiedza, ze Ci nic nie przysluguje (nawet jesli przysluguje). Zreszta jakby obcokrajowiec poszedl do ZUSu czy MOPSu w Polsce, to potraktowaliby go tak samo.
Temat przeniesiony do archwium.

« 

Pomoc językowa - tłumaczenia