Passe compose - odmiana

Temat przeniesiony do archwium.
Witam wszystkich serdecznie, prosiłbym o pomoc a mianowicie po dość długiej nieobecności w szkole nadszedł czas na sprawdzian z odmiany czasowników. Przeglądałem różne fora i chciałbym się dowiedzieć przykładowo odmieniam czasownik partir - parti

je suis parti(e)
tu es parti(e)
il/elle est parti(e)
nous sommes parti(e)s
vous êtes parti(e)s
ils/elles sont parti(e)s

I tu moje pytanie bowiem mam uwzględnić (e,s) jak to ma wyglądać? tak jak wyżej tylko bez () bowiem znalazłem również odmieniony

j'ai mangé
tu as mangé
il/elle a mangé
nous avons mangé
vous avez mangé
ils/elles ont mangé

I tutaj nie mam uwzględnionych e,s jest na to jakaś zasada jak to mogę szybko pojąć ?
koncówki e i s uwzglednia sie tylko przy czasownikach ktore w pase compose odmieniaja sie z czasownikiem être .. np tak jak powyzej partir , oraz wszystkie czasowniki zwrotne rowzniej odmieniaja sie z être i muisz tam uzupelnic rodzaj.. przy czasownikach regularnych które w passe compose odmieniaja sie przy pomocy avoir nie muisz uzupełniac rodaju .... a końcówki e i s dodajasz adekwatnie do osoby np

hier je sius allée chez mon amie - wczoraj poszlam do mojej przyjaciólki
Monika et Ania sont restées dans la maison - monika i ania zostały w domu

mam nadzieje ze zrozumiale w miare to wyjasnilam :PP jak cos czekam jeszcze na pytania he
Dziękuje za szybką odpowiedź więc tak na koniec podsumowująć czy dobrze zrozumiałem przy odmianie czasowników z etre dodaje końcówki e,s natomiast przy avoir nie? I miałbym ostatnie pytanie czy etre, avoir oraz alle ? Odmieniają się normalnie ? Wydaje mi się że alle inaczej mogłabyś mi napisać jak ?

Pozdrawiam
1. Z "avoir" odmienia się większość czasowników i wówczas czasowniki mają końcówkę - é, np.:

j'ai été - byłam/byłem
j'ai mangé
nous avons parlé

istnieją ponadto wyjątki, których musisz się nauczyć, np.:
nous avons fait - zrobiliśmy
j'ai vu - widziałam/widziałem
j'ai eu - miałam/miałem
tu as lu - przeczytałeś/przeczytałaś
vous avez fini - skończyliście/skończyłyście

2. Z "être" odmieniają się czasowniki zwrotne (czyli te z "se") oraz tzw. "czasowniki ruchu", np. jechać, przyjechać
je suis allé - poszedłem
je suis allée - poszłam
nous sommes partis
je me suis cassé la jambe

W tych wypadkach musisz uzgadniać participe passé z osobą, np. Je suis allée - dodajesz do "é" jeszcze "e", gdy mówi to dziewczyna..
Inaczej mowiac z ETRE odmieniaja sie czasowniki ruchu czyli aller ariver descendre partir sortir venir revenir itd.
Dziękuje wszystkim za pomoc, zobaczymy jak mi to pójdzie dziś w praktyce.

Pozdrawiam
powodzenia życzę ;)
Temat przeniesiony do archwium.

« 

Pomoc językowa

 »

Brak wkładu własnego