Studia artystyczne w Paryżu

Temat przeniesiony do archwium.
Witam wszystkich bardzo serdecznie. Wiem, że tematów dotyczących studiów we Francji jest tutaj wiele, jednakże przeczytałam wszystkie i nie znalazłam nic, co by mnie zainteresowało. Poszukuję szkół artystycznych, typu ASP w Paryżu i chciałabym się dowiedzieć, czy na Sorbonie jest coś takiego, jak architektura i historia sztuki, psychologia? Poza tym czy można odrazu po klasie maturalnej w Polsce zacząć studia we Francji, czy to nie będzie problem? Czy lepiej zdawać maturę międzynarodową czy polską? Czy łatwo jest studiować we Francji, kiedy nie zna się dobrze języka? Czy lepiej jest osobom po klasie dwujęzycznej w liceum przeżyć we Francji? Czy to prawda, że egzaminy DELF i DALF są po zdaniu ich ważne na 2lata?
Ad1.
www.edufrance.fr - studia we Francji, info o kierunkach, szkołach

www.education.gouv.fr - Ministerstwo Edukacji

www.dr.education.fr - wykaz kierunków doktoranckich

www.onisep.fr - kierunki kształcenia, info o zawodach

www.interieur.gouv.fr - adresy prefektur

www.lmde.fr , www.usem.fr , www.mgel.fr - studenckie towarzystwa ubezpieczeniowe

www.caf.fr - dofinansowanie do mieszkania

www.travail.gouv.fr - ministerstwo pracy

www.eduparis.fr - dla studentów w Paryżu

www.ambafrance.org.pl - strona ambasady francuskiej w Warszawie - poradnik dla studentów

www.ambassade.pologne.net - strona polskiej ambasady w Paryżu

www.cnous.fr - portal z praktycznymi informacjami dla studentów: zakwaterowanie, wyżywienie, prac, rozrywka

www.egide.asso.fr - kierunki studiów, praktyczne informacje dla studentów zagranicznych.
Ad.2
Są te kierunki
Ad.3
Sorbona przyjmuje studentów na licencjat (Licence – trzeci rok studiów) lub magisterium (Master1 i Master2). Polacy mogą zostać przyjęci na Master1 po co najmniej czterech latach studiów w Polsce, a na Master2 po pięciu latach, czyli po zrobieniu magisterium w Polsce. W każdym przypadku kierunek studiów na Sorbonie jest kontynuacją studiów w Polsce.

Warunkiem przyjęcia na magisterium jest przedstawienie projektu pracy magisterskiej.

Niezbędne dokumenty:
- CV
-list motywacyjny
-tłumaczenia wcześniej uzyskanych dyplomów wraz z dokładnym opisem przebiegu studiów
- zaświadczenie o zdanym egzaminie ze znajomości języka francuskiego; egzamin organizuje uczelnia, terminy oraz przykładowe egzaminy można znaleźć na stronie internetowej (www.paris4.sorbonne.fr , rubryka „International”) lub na miejscu: 1, rue Victor Cousin, 75005 Paris, klatka H, 1. piętro. Z egzaminu mogą być zwolnione osoby, które zdały dwujęzyczną maturę lub uzyskały dyplom DALF
- prośba o uznanie dyplomu polskiego – od 1 marca do 15 czerwca 2007 – ściągnięcie formularza ze strony internetowej (www.paris4.sorbonne.fr , rubryka „Le Portail Etudiant”)
- złożenie kompletnego dossier – przed 25 czerwca 2007
- złożenie kompletnego dossier na Master2 – przed 21 września 2007 Dokumenty należy złożyć w Biurze Przyjęcia Studentów Zagranicznych, które jest otwarte od 9 do 12.30; adres: 1, rue Victor Cousin, 75005 Paris, Galerie Richelieu, parter, pokój C 327, tel. [tel]. Mail Licence: [email] Mail Master: [email]



Obcokrajowcy na Sorbonie mają takie same prawa, z wyjątkiem prawa do stypendium socjalnego. Studenci drugiego roku magisterium mają prawo do stypendium przyznawanego przez uczelnię w wysokości 385 euro (1,5 tys. zł) miesięcznie.
Pozdrawiam
*2008
czyli mam rozumieć, że nie można zacząć studiów na sorbonie od pierwszego roku? dziekuje za info :*
No a pewno podstawą jest bardzo dobra znajomość języka francuskiego, odrobina samozaparcia, dyscypliny i ambicji. No i pasja – bez tego ani rusz. Jeżeli nie posiadasz certificat bilingue (dyplom maturalny klasy dwujęzycznej) lub certyfikatu językowego DALF, przygotuj się, że będziesz musiał zdać egzamin z języka, który kosztuje ok. 60 euro. Ostatecznie zadecyduje o tym uczelnia.
http://www.zmichowska.pl/
no dobrze, ale czy można odrazu po liceum w Polsce pójść na studia do Paryża?
a jakie kierunku artystyczne sa na sorbonie poza historią sztuki i architekturą?
antenka_92 podaj mi adres to Ci prześle informator
[email] lub [email]
Co powiecie na temat Sorbony i kierunku Historia Sztuki na tym uniwerku paryskim?? ;>
też jestem tym zainteresowana. konkretnie historia sztuki albo językiem fr jako obcym. jeślibym mogła prosić teżbym chciała taki informator jak koleżanka wyżej :)
A na jaki to niby adres mam wysłać
ja bym poprosiła jeszcze raz ten informator, bo go nie dostałam :(:(
cyt.:"Polacy mogą zostać przyjęci na Master1 po co najmniej czterech latach studiów w Polsce, a na Master2 po pięciu latach, czyli po zrobieniu magisterium w Polsce. W każdym przypadku kierunek studiów na Sorbonie jest kontynuacją studiów w Polsce." A czy z dyplomem Licencjata nie zostanę przyjęta na Master 1? To zasada wszystkich uniwerków we Francji czy akurat tylko w Paryżu? hm....ciekawe dlaczego...
Nie wiem, o ktorym uniwerku Sorbony piszesz (bo jest ich kilka), np. na Paris 4, zeby sie dostac na M1 trzeba miec 5 lat studiow.

Na niektorych uczelniach paryskich przyjmuja z polskim licencjatem, jak jest poza Paryzem nie wiem.

Obejrzyj sobie strony poszczegolnych uczelni i sie dokladnie dowiesz.
Jinelle nie zgodzę się z Tobą. Jeśli studiowało sie częściowo w Polsce-tłumaczenie przebiegu studiów czy uzyskanych dyplomów. Aby rozpocząć studia magisterskie należy przedstawić projekt pracy magisterskiej i uzyskać zgodę promotora. .Niestety na odpowiedź czeka się długo i bywa,że otrzymuje się ją nawet w październiku. W Paryżu prężnie działa Stowarzyszenie Studentów Polskich k/Notre Dame w pubie Tennessee.Same studia są bezpłatne,ale trzeba zapłacić koszty wpisowego,opłaty jednorazowej w wysokości 370 E.Miejsce w akademiku kosztuje ok. 250E,a wynajęcie mieszkania w Paryżu nawet i 1000 E.Jeść można
w gęstej sieci stołówek studenckich Resto U już za 3 E za obiad.Ale warunkiem jest posiadanie francuskiej legitymacji studenckiej lub międzynarodowej ISIC.Studencka sieciówka w Paryżu czyli bilet miesięczny kosztuje 30 E.Dlatego większość studiujących Polaków we Francji pracuje zachowując status studenta przez 18 godzin tygodniowo.Polacy są opiekunami
dzieci,pracują w barach i restauracjach zarabiając od 6 do 10 E/godzinę.
Jeżeli pracujemy na pełny etat możemy stracić status studenta czyli ubezpieczenie
czy ulgi na przejazdy,ale mamy prawo przystąpić do egzaminu i chodzić na wybrane zajęcia /nie wszystkie wtedy są obowiązkowe,a uczelnia nam pomaga/.
Uczelnie przyznają stypendia za bardzo dobre wyniki w nauce lub socjalne.I tak stypendium naukowe wynosi 750-900 E. Trzeba pamiętać że, państwowe uczelnie nie organizują egzaminów wstępnych,dlatego należy złożyć CV,list motywacyjny,
zaświadczenie o zdanym egzaminie ze znajomości języka francuskiego
Jeszcze dodam że warto zwrócić uwagę na Strasburgu,Lyonie czy Grenoble.
Widze, ze teorie znasz dobrze i chetnie cytujesz, natomiast jesli chodzi o praktyke to niestety czesciowo sie z Toba nie zgodze.

>Jeśli studiowało sie częściowo w Polsce-tłumaczenie przebiegu studiów czy uzyskanych dyplomów.

Prawda, ale dziewczyna o to nie pytala, wiec nic nie wspominalam

>Aby rozpocząć studia magisterskie należy przedstawić projekt pracy magisterskiej i uzyskać zgodę promotora.

Tu akurat nie masz racji, mozna spokojnie rozpaczac studia magisterskie bez widzenia sie z promotorem i przedstawiania mu projektu. Na poczatku studiow dopiero sie to robi, ale o przyjeciu na studia to nie decyduje (w wiekszosci, bo na jedna uczelnie paryska akurat to bylo wymagane, na reszcie nie)

>Niestety na odpowiedź czeka się długo i bywa,że otrzymuje się ją nawet w październiku

Na jaka odpowiedz? Odnosnie przyjecia na studia WSZYSTKIE odpowiedzi otrzymalam do polowy lipca, w pazdzierniku to sie juz chlopie studia zaczyna ;)

>Paryżu prężnie działa Stowarzyszenie Studentów Polskich k/Notre Dame w pubie Tennessee

Stowarzyszenie dziala, ale to glownie ludzie, ktorzy dawno studia pokonczyli, glownie ma to charakter towarzyski, plus kontakt z kultura Polska. Studenci owszem sa, ale same stowarzyszenie to tak srednio dziala jako "studenci" (ale jest wiele ludzi z wieloma doswiadczeniami, wiec jakby co to pomagaja, zawsze to jakis kontakt z Polakami)

Cala reszte, ktora dodales to cytowanie roznych forow
(pierwsze lepsze: http://www.travelforum.pl/mini-przewodnik-po-francji/1358-praca-nauka-we-francji.html) i wiesz, co innego jak sobie siedzisz gdzies tam w swiecie i robisz kopiuj wklej, a co innego jak sie dziewczyna pyta jak to wyglada...

Pewnie znajdziesz jakies cytaty, ze przyjmuja po 4ch czy 3ch latach studiow w Polsce, ale i tak teoria teoria, a praktyka praktyka. Ja akurat uczelnie paryskie PRAKTYCZNIE znam.
A co to jest Strasbourgu? Lyonie ?

Czyzby sie znowu kopiowalo i wklejalo i odmiany sie gdzies zgubily, warto zerknac tutaj:

http://pl.wiktionary.org/wiki/Aneks:Język_polski_-_deklinacja
Jinelle ja też dobrze znam uczelnie paryskie. Jak człowiek jest konsekwentny to zamieni teorię w praktykę. Pozdrawiam i życzę miłego dnia
Temat przeniesiony do archwium.

« 

Nauka języka

 »

Pomoc językowa